У Харківському музичному фаховому коледжі відділ загального фортепіано посідає особливе місце, адже упродовж чотирьох років тут навчаються грі на фортепіано студенти всіх відділів, окрім фортепіанного.

 

З часів організації професійного музичного навчання в Харкові ця дисципліна входила до обов’язкових «художніх» дисциплін. Згодом «обов’язковий клас гри на фортепіано» віднесли до так званих «педагогічних» дисциплін, якими в часи до 1917 року займався викладач К. К. Кнепфер.

 

У 20-30-ті роки минулого сторіччя серед викладачів загального фортепіано було чимало визначних музикантів, які з великим професіоналізмом, відданістю і творчим ставленням до своєї справи відкривали студентам світ фортепіанної музики. Це А. Д. Макаров, Л. Ф. Пактовський, Є. М. Чернявський, випускниця Московської консерваторії Н. В. Палевська та вихованець Варшавської консерваторії С. М. Рябець.

 

Починав свою професійну діяльність на відділі загального фортепіано також випускник Харківської консерваторії Михайло Дмитрович Тіц, у майбутньому видатний харківський композитор і теоретик.

 

Поєднуючи педагогічну роботу з концертмейстерською діяльністю, ці викладачі приділяли велику увагу навичкам акомпанування та ансамблевого музикування.

 

Традиції викладання загального фортепіано в повоєнні роки продовжили таки викладачі, як М. Г. Зарахович, який багато років очолював відділ, М. А. Логвінова, Т. І. Радченко, Л. Л. Робман, Л. Л. Піковський, В. Є. Дейніна. Вони сприяли музичному розвиткові студентів, формування їхнього творчого світогляду.

 

Із середини 60-х років циклову комісію очолили Н. С. Братута, яка разом з викладачами І. С. Єфіменко, І. Л. Грозою, Н. А. Кононенко, Л. Г. Аксьоновою, Г. О. Заїкою, О. Я. Степановою, В. Ф. Коробейник започаткувала новий етап в її роботі. У цей період завдяки викладачам відділу з друку вийшли посібники з великою кількістю музичної літератури. Основними задачами посібників було розвиток навичок читання з листа та гри акомпанементу.

 

З 1988 по 1996 роки відділ очолювала В. Ф. Коробейник. Багато уваги приділялося поліпшенню професійної підготовки студентів, проводились численні конкурси на краще виконання акомпанементу та самостійне вивчення творів. Традицією стали звітні концерти студентів.

 

Почалась активна методична робота з відновлення та удосконалення програм загального фортепіано з окремих спеціальностей, згідно із сучасними вимогами та з метою відродження національних витоків. Вийшли друком програми загального фортепіано для студентів відділів «Оркестрові струнні інструменти» та «Музичне мистецтво естради». Програма «Хорове диригування» викладачів В. Ф. Коробейник та О. М. Шестакової була схвалена Методичним кабінетом Міністерства культури України і надрукована для використання у роботі предметних комісій «Загальне фортепіано».

 

Майже кожного року студенти відділу приймають участь у звітних концертах, присвячених різним видатним подіям, у яких разом з класичними творами, виконують та пропагують твори сучасних українських композиторів, наразі представників славетної харківської композиторської школи.

 

У березні 2007 року на VI відкритому регіональному конкурсі з предмету «Фортепіано» серед студентів спеціальностей музичних училищ та коледжів (Бєлгород) студенти навчального закладу отримали звання лауреатів: А. Каменєва – I місце, А. Дудар – II місце, О. Маркова – III місце (викладач О. М. Шестакова) та дипломантів: С. Єліх, М. Кривенко, Ю. Степаненко (викладач О. М. Каткова) та Є. Чепурко, А. Олепір, І. Онищенко, В. Сокольський, Т. Лісутіна (викладач В. Ф. Коробейник).

 

У 2013 році на V Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Осінні мелодії» (Бермінводи) стали лауреатами I премії: Д. Козик (викладач О. М. Каткова), А. Стадник і І. Пилипенко (викладач О. М. Шестакова), А. Дунаєва і Т. Кирпота (викладач Н. В. Бойко).

 

Студенти відділу також приймають участь у конкурсі молодих музикантів-виконавців та композиторів «Харківські асамблеї» (номінація «Загальне та спеціалізоване фортепіано), які проводяться ХНУМ ім. І.П.Котляревського. У 2015 році студентка К. Тищенко (викладач І. Л. Паршина) отримала диплом лауреата ІІІ ступеню, а у 2016 році студент духового відділу А. Михайлін (викладач І. Л. Гроза) — диплом І ступеню.

 

Протягом останніх 5-ти років студенти відділу неодноразово брали участь та отримували звання лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів: V Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв «Джерело талантів» (м. Харків, 2017, 2018), Харківський міжнародний благодійний конкурс «Запали свою зірку» (м. Харків, 2017), Міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв «Зимове сяйво» (м. Харків, 2018, 2020), XV Відкритий конкурс молодих музикантів-виконавців та композиторів «Харківські асамблеї» (м. Харків, 2018), XI Всеукраїнський фестиваль-конкурс мистецтв «Осінні мелодії» (м. Харків, 2019), Дистанційний міжнародний фестиваль-конкурс «Marine Fantasy» (м. Київ, 2020), VI Міжнародний дистанційний фестиваль-конкурс мистецтв «Зіркове літо» (м. Харків, 2020), Міжнародний дистанційний багатожанровий фестиваль «Universe Mega Fest» (м.Дніпро, 2020). Все це результат творчої та професійної роботи викладачів відділу, серед яких О. М. Шестакова, О. М. Каткова, Н. В. Бойко, О. С. Гогайзель, І. Л. Паршина.

 

Окрім регулярної участі у багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсах з загального фортепіано, в останні роки також продовжується плідна робота у напрямку поширення методично-навчальної бази відділу. Активно розроблюється різноманітна тематика робіт, яка охоплює як окремі сторони викладання предмету, так і ті, що сприяють розширенню музичного матеріалу.

 

Так, у 2015 і 2019 роках побачили світ 2 частини навчального посібника, рекомендовані для використання Методичною радою Обласного навчально-методичного центру — «Збірки п’єс та ансамблів для фортепіано харківських композиторів» у співавторстві викладачів О. М. Каткової та О. М. Шестакової. А у 2021 році з’явилася 3 частина посібника, яка мала назву «Збірка поліфонічних п’єс та творів великої форми харківських композиторів для фортепіано», що теж рекомендована  для використання Методичною радою Обласного навчально-методичного центру.

 

За останні роки відділ поповнився молодими, талановитими викладачами (Н. В. Бойко, К. В. Литвиненко та О. С. Гогайзель), які шанують і продовжують традиції досвідчених викладачів.

 

Так, у 2021 році побачив світ збірник «Сучасні менуети у класичному стилі» авторства Н. В. Бойко, рекомендований для використання Методичною радою Обласного навчально-методичного центру.

 

Маючи великий досвід роботи, викладачі відділу дбають про вагомий внесок у спільну справу всіх відділів Харківського музичного фахового коледжу, спрямовану на виховання високоосвічених фахівців, всебічно розвинених музикантів, гідних представників української культури. На даний час, у 2022 році, на відділі працює 9 спеціалізованих викладачів.