Олена Опанасівна Костенко (18.01.1947–20.04.2021) — заслужена діячка мистецтв України, доцентка, фундаторка харківської цимбальної школи, відома викладачка, методистка, авторка багатьох концертних перекладень для цимбалів та ансамблів за участю цимбалів, творчих проєктів, багаторазовий член журі міжнародних та всеукраїнських конкурсів та фестивалів, учасниця Світових науково-практичних конгресів цимбалістів.


Саме вона стояла біля витоків формування відомої в Україні і Світі харківської школи виконавства на цимбалах, віцдкриваючи класи в мистецькій школі (ДМШ 9 ім. В. Сокальського, 1979), фаховий коледж (ХМФК ім. Б.М. Лятошинського, 1986), ЗВО (ХНУМ імені І.П. Котляревського, 1990).
Синтез багатьох аспектів, таких як багатолітня плідна педагогічна робота, любов до справи життя та цимбалам, вірність своїм людським принципам та гнучкість до нових реалій, постійний творчий пошук, невичерпний ентузіазм та особисті якості Олени Опанасівни є тим «магнітом», який притягую до себе творців-однодумців, учнів-послідовників. Її вихованці – лауреати престижних міжнародних та всеукраїнських конкурсів (О. Савицька, Т. Стрілець, О. Лебединська, О. Юрченко, М. Клименко, О. Остапчук, А. Аулова, А. Шморгун, М. Зорова та інші).
Олена Костенко автор багатьох публікацій, які можна поділити на історико-дослідницькі та навчально-методичні видання.
Не менш ціним, навіть більш значимим внеском для цимбального виконавського мистецтва стали нотні видання під редакцією О. Костенко: рукопис творів харківських композиторів, у який увійшла цимбальна творчість А. Гайденка, Л. Донник та Л. Катохіна (Харків, 1999), дві частини перекладень творів світової класики та музики сучасних композиторів для цимбалів (Харків, 2007, 2016); два варіанта збірки ансамблів «Цимбальна веселка» у співавторстві з М. Кужбою та О. Юрченко (Харків, 2016; Київ, 2018),
навчально-методичний посібник «Інтерпретуємо твори Бориса Міхєєва» (Харків, 2021).
Олена Опанасівна автор багатьох творчих мистецьких проєктів, які проходили в концертних залах ХОФ, ХНУМ імені І.П. Котляревського та ХМФК ім. Б.М. Лятошинського (2005–2021).
Безспорним є твердження, що завдяки багатогранності творчої діяльності Олени Костенко (фундатор, викладач, методист-науковець, редактор-упорядник, громадський діяч) вже неможливо уявити систему народно-інструментального мистецтва Слобожанщини на сучасному етапі без включення в неї цимбалів та цимбальної виконавської школи.
І саме в Харкові засновано на пошану нашої відомої мисткині Всеукраїнський конкурс цимбалістів імені Олени Костенко (2022).

photo 2024 01 18 16 25 08

photo 2024 01 18 16 25 35