Особливе ставлення до народних інструментів у стінах Харківського музичного училища, нині Харківського музичного фахового коледжу було починаючи з моменту заснування закладу (1883), незважаючи на відсутність окремої сформованої структури відділу.

 

У 1924 році в Харківському музично-драматичному інституті (нині ХНУМ ім. І. П. Котляревського) і одночасно в музичному технікумі (нині ХМФК ім. Б. М. Лятошинського) були відкриті класи домри В. А. Комаренком, видатним ентузіастом народно-музичного мистецтва. Відділ, де навчали гри на народних інструментах, а також суміжних спеціальностей, називався капельмейстерсько-хормейстерським. Викладали тут переважно за сумісництвом педагоги консерваторії.

 

Одним із перших викладачів класу баяна був М. В. Пономарьов. Його учня О. І. Морозова, після закінчення закладу, було теж запрошено на посаду викладача класу баяна. У повоєнні роки він продовжив педагогічну діяльність, а після 1947 року успішно керував оркестром баяністів. Серед випускників класу О. І. Морозова: композитор, концертний виконавець, заслужений діяч мистецтв України Костянтин Мясков; народний артист Росії, концертний виконавець, композитор, головний диригент державного ансамблю «Росія» Віктор Грідін; доцент, декан факультету народного музичного мистецтва Харківської державної академії культури, заслужений діяч мистецтва України Віталій Курисько та багато ін.

 

24 вересня 1946 року був сформований відділ народних інструментів, на якому працювали викладачами М.В.Пономарьов, О. І. Морозов, І. Г. Єгупов, А. О. Дунаєв (клас баяна); Д. Я. Андренко, В. А. Комаренко, Д. М. Злобінський (диригування, оркестровий клас); К. Л. Дорошенко (інструментування); М. І. Фатєєв (клас домри, завідувач відділу). З 1947 року починають викладацьку роботу по класу баяна О. Я. Милославський та Я. М. Кантор, який став у 1949 році завідувачем відділу.

 

У 1944 році було відкрито відділ сліпих баяністів — інвалідів війни, учні якого мешкали в інтернаті на повному соціальному забезпеченні, їм гарантувалося працевлаштування. У 1949 році, ще студентом IV-го курсу училища, розпочав викладати випускник цього відділу В. Я. Подгорний — видатний композитор, концертний виконавець, професор кафедри народних інструментів Харківського державного інституту мистецтв, заслужений діяч мистецтв України, занесений в довідник «Видатні люди світу» за досягнення в музичному мистецтві. Високий професіоналізм та захопленість своєю справою дозволили йому виховати цілу низку талановитих музикантів, які в подальшому продовжили та зміцнили педагогічні традиції свого наставника: М. Кутлін — соліст-ансамбліст оркестру народних інструментів Харківської філармонії; О. Назаренко — професор, заслужений діяч мистецтв України; Й. Пуріц — соліст Москонцерту та Держконцерту, володар «Золотого диска» (Німеччина); Ю. Абраменко — лауреат міжнародного конкурсу (Німеччина), соліст, концертмейстер Мурманської філармонії; О. Міщенко — лауреат міжнародного конкурсу баяністів (Німеччина) у складі дуету баяністів О. Міщенко‑І. Снєдков, автор численних перекладів та методичних робіт, професор, заслужений артист України.

 

У 60-ті роки минулого сторіччя зросла чисельність студентів, було відкрито клас акордеона, а також заочне відділення з п’ятирічним терміном навчання. У зв’язку з цим відділ поповнився групою молодих викладачів. Це О. Яровий (очолював відділ у 1966-1991 роках), С. Дядечко, Л. Назаренко, Є. Ващенко (1991-2002, 2008-2016 роках керував відділом), І. Кріцин, Г. Курисько, В. Артеменко (очолював відділ з 2003 по 2008 рік), Є. Малихін.

 

Упродовж 1982-2001 років працював на відділі І. І. Снєдков (нині завідувач кафедри народних інструментів Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, професор, заслужений діяч мистецтв України) — яскравий виконавець, ініціативний викладач, лауреат міжнародного конкурсу. Серед його вихованців, лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів: головний диригент «Великого академічного Слобожанського ансамблю пісні і танцю», викладач Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського А. Стрілець; Є. Шелест. З 2005 року на відділі працює його учень, талановитий викладач та виконавець, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів О. М. Харченко (випускник Є. Л. Ващенко в музичному училищі). Серед його учнів та випускників — лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів А. Клочко, О. Вєтров, О. Скафа, І. Кулаков, А. Чигринець, Д. Пономарьова, Р. Вачаєв, А. Крикун. З 2016 року до викладацького складу приєднався теж випускник І. І. Снєдкова, віртуозний виконавець, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів П. В. Архипенко. Серед його учнів та випускників — лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів Д. Ческаско, А. Черняк, дует у складі Д. Черкаско та А. Компанченко.

 

З 1947 по 1951 роки клас домри, гітари і балалайки в навчальному закладі вів Микола Тимофійович Лисенко. У 1936 році він закінчив Харківський музичний технікум по класу домри у В. А. Комаренка, а 1947 році — Харківську консерваторію. Його випускниками були В. Міхеліс, Ф. Коровай, Є. Бортник, В. Баскаков, Б. Міхєєв, В. Савіних, В. Яровий, В. Ніколаєв.

 

З 1950 року в Харківській консерваторії і за сумісництвом в музичному училищі працював В. І. Міхеліс. Його найкращі випускники: завідувач кафедри оперної підготовки Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, народний артист України, професор, диригент А. Калабухін; доцент Харківського державного інституту мистецтв В. Гризодуб; лауреат міжнародного фестивалю молоді і студентів, володар першої премії та золотої медалі (Австрія) М. Васильєв.

 

У 1953 році закінчив Харківське музичне училище по класу домри Федір Гнатович Коровай — видатний музикант, лауреат республіканського та всесоюзного конкурсів, отримав першу премію та золоту медаль Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Москві (1957), заслужений діяч мистецтв України, був професором Харківського державного інституту мистецтв ім. І. П. Котляревського, з 1963 по 1969 роки працював у музичному училищі.

 

У 1957 році закінчив училище один з фундаторів домрового мистецтва на сучасному етапі його розвитку, видатний та самобутній виконавець, диригент, викладач Борис Олександрович Міхєєв. Упродовж 1975-1977 років був директором навчального закладу, 1985 році — ректором Донецького музично-педагогічного інституту, а з 1988 року і по сьогодні професор Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, заслужений діяч мистецтв України.

 

Протягом багатьох років традиції майстрів домрового мистецтва продовжують їхні випускниці: Г. Г. Клименко, О. Г. Ковенєвої, Л. М. Мельнікова (голова ПЦК 2004-2016 роки). Їхні учні неодноразова ставали лауреатами міжнародних та всеукраїнських конкурсів: Д. Лебединський, Н. Резван, І. Долгіх, О. Запорожець, О. Кізка, О. Погрібняк, К. Шевченко (клас викладача Г. Г. Клименко); Я. Данилюк, К. Сліпченко, І. Шутенко, Ю. Єщенко, А. Шепель, дует у складі А. Платонова та А. Шепель (клас викладача Л. М. Мельнікової), С. Конарєва, О. Погрібняк, О. Могиливець, А. Сорока (клас викладача О. Г. Ковенєвої). З 2009 року за сумісництвом клас домри стала викладати яскрава виконавиця, талановитий педагог, кандидат мистецтвознавства, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів, доцент Харківського національного університету мистецтв Н. Є. Костенко. Її вихованці — неодноразові лауреати конкурсів: А. Воробйова, К. Тищенко, К. Мирний, К. Харламенко, А. Платонова, К. Звягінцева, М. Колесник, М. Онищенко.

 

Починаючи з 1955 року клас балалайки викладали М. Ткачов, Є. Богдан, М. Набойченко, В. Козлов. Учні останнього — яскраві виконавці, лауреати різних конкурсів: І. Брова, В. Проценко, Є. Булгаков, О. Новаков, Д. Голенко. Починаючи з 2005 року клас балалайки веде талановитий музикант Є. Булгаков. Серед його вихованців лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів: А. Барсуков, М. Співак, Т. Тухтаров, О. Ларіонов, Т. Прокудін, І. Сухоставець, Д. Ключарьов.

 

Клас бандури започаткував у музичному училищі в 1953 році П. Г. Іванов. Він розвивав харківський спосіб гри на бандурі. З 1982 року цей клас відновлено викладачем О. О. Костенко. А з 1988 року і донині клас бандури веде Л. В. Панова — з 2015 року голова ПЦК «Народні інструменти», керівник ансамблю народних інструментів «Слобожаночка». Серед її учнів — народні артистки України Т. Слюсаренко та О. Гізимчук, лауреати всеукраїнських конкурсів О. Філон, Н. Цакун, А. Євдокименко, Н. Ісакова, Г. Горільчанник, А. Черниш, Т. Григор’єва, К. Сирова, Є. Бичковська, Н. Істюфеєва. За сумісництвом викладає клас бандури автор багатьох нотних збірок для бандури, творчих проєктів, голова Харківського обласного осередку Національної спілки кобзарів України. доцент Харківського національного університету мистецтв, лауреат міжнародного конкурсу, кандидат мистецтвознавства Л. С. Мандзюк. Серед її учнів — лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів Н. Мельник, Д. Кривошапченко, А. Хмирова, А. Жирова, М. Митко, К. Король, О. Аршава, Д. Старовойтова, А. Кузенкова, О. Ткач.

 

З 1986 року на відділі було відкрито постійно діючий клас цимбалів засновником професійної школи цимбального виконавства та провідним викладачем цимбалів на Слобожанщині, доцентом, заслуженим діячем мистецтв України О. О. Костенко (голова ПЦК 1991-2004 роки). Серед її вихованців понад 25 лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів: О. Савицька (старший викладач Харківської державної академії культури), Т. Стрілець (викладач-методист Харківського вищого коледжу мистецтв), Л. Тюкова, О. Юрченко (кандидат мистецтвознавства, старший викладач Харківського національного університету мистецтв імені І. П. Котляревського), Ю. Чайн (художній керівник та диригент Маріупольського муніципального оркестру народних інструментів), О. Лебединська, М. Клименко, А. Баришевська, О. Остапчук, А. Аулова, А. Кущ, М. Зорова (викладачі шкіл естетичного виховання міста Харкова) та інші. О. О. Костенко — автор багатьох творчих проєктів, нотних збірників, учасник кількох Всесвітніх конгресів цимбалістів, гра її студенів відзначена золотою медаллю Всесвітньої асоціації цимбалістів. Випускниця її класу О. Юрченко — автор програм з класу цимбалів для шкіл естетичного виховання та нотних збірників, лауреат міжнародних і всеукраїнських конкурсів, кандидат мистецтвознавства — з 2007 року плідно працює у коледжі. Серед її вихованців лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів А. Шморгун, В. Івоніна, А. Чурікова.

 

Клас гітари в навчальному закладі розпочав своє існування з 1939 року. Після війни він діяв певний час під керівництвом М. Т. Лисенка. У 1976 році Б. О. Міхєєв, тодішній директор закладу, сприяв відновленню класу гітари і запросив викладачем харизматичного музиканта та талановитого викладача В. К. Петрова. Серед випускників його класу: В. І. Доценко — нині професор кафедри народних інструментів Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, заслужений артист України, лауреат міжнародних конкурсів, відомий гітарист-виконавець, творча манера якого позначена яскравим темпераментом та блискучою технікою; В. Кісь працює у Москві в ансамблі відомого співака О. Малініна; В. Ткаченко — лауреат міжнародних конкурсів, кандидат мистецтвознавства, доцент Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського; А. Мартим’янова — лауреат міжнародних конкурсів, викладач Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Багато вихованців В. К. Петрова за період навчання успішно виступали на фестивалях та конкурсах різного рівня, де отримували звання лауреатів — О. Кригін (доцент Харківської гуманітарно-педагогічної академії, кандидат мистецтвознавства), А. Тихонравова (солістка Харківської філармонії, кандидат мистецтвознавства), О. Кулік, Д. Панченко (викладачі Харківського музичного фахового коледжу) та інші.

 

З 1978 року на відділі працював викладачем по класу гітари В. В. Гризодуб. Вихованці його класу — лауреати різних конкурсів: випускники Зальцбурзькій вищій академії музики У. Мачнєва, В. Соболєв; викладач Харківського вищого коледжу мистецтв А.Лейбіна; Н.Каратаєва, О. Рясінчук, В. Ковальов, А. Педько. Протягом багатьох років клас гітари веде талановитий викладач І. О. Шевчук. Не можливо не оцінити її вклад в підвищення рівня сектора педагогічної практики при коледжі. Випускники її класу лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів: М. Полторацький, О. Бойко, А. Островерх, В. Артеменко, С. Гаман, Д. Жуков, Д. Кора, Д. Зеленчук. Разом прийшли працювати по класу гітари яскраві виконавці, лауреати міжнародних конкурсів Д. М. Панченко та О. Г. Кулик. Їх вихованці — це нова плеяда молодих талановитих виконавців, серед яких лауреати міжнародних та всеукраїнських конкурсів А. Шнирьова, Р. Голубов, І. Юзюк, А. Швиркунов, Є. Старікова, учень мистецької школи КЗ ХМФК ім. Б. М. Лятошинського ХОР, М. Раков (клас викладача Д. М. Панченко) та А. Марюхна, Т. Піхуля, П. Станевський, Р. Ганенко, Т. Сагателян, Я. Косілова, С. Ткаченко (клас викладача О. Г. Куліка).

 

Значний внесок у роботу відділу зробили концертмейстери — лауреати і дипломанти конкурсів Л. І. Шатравка, Л. Г. Селезньова, Н. П. Гусєва, Т. М. Ганжа, Т. М. Самоварова, О. О. Ярова, І. В. Бурбас.

 

Особливої уваги на відділі народних інструментів заслуговує робота з творчими колективами. У повоєнні роки оркестром народних інструментів керували В. А. Комаренко, М. І. Фатєєв, Д. М. Злобінський, пізніше естафету прийняли М. П. Будянський, Б. О. Міхєєв, В. І. Ніколаєв. З 1986 року і по сьогодні оркестром народних інструментів, продовжуючи славетні традиції попередників та привносячи своє нове, орудує заслужений діяч мистецтв України В. М. Городовенко. Ансамбль народних інструментів «Слобожаночка» під керівництвом Л. В. Панової (з 2009 року) неодноразово ставав лауреатом міжнародних та всеукраїнських конкурсів.

 

Велика кількість виступів студентів відділу на радіо і телебаченні, у залах Харківської обласної філармонії, Харківського академічного театру опери та балету, Українського культурного центру, Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, Харківській державній академії культури, на підприємствах міста засвідчують активну професійну роботу викладачів та високий рівень фахового виховання молодого покоління музикантів.