ПЦК «ФОРТЕПІАНО»
Відділ спеціального фортепіано існує від часів становлення професійної музичної освіти в Харкові. Ще в музичних класах (1871-1883) І.І.Слатін, сам блискучий піаніст і вдумливий педагог, заклав підвалини фортепіанного відділу майбутнього музичного училища. Вихованець Санкт-Петербурзької консерваторії по класу професора А.Дрейшока та Берлінської по класу Т.Куллака, І.І.Слатін запросив до складу викладачів навчального закладу багатьох відомих музикантів з провідних консерваторій Європи. Учень Ф.Ліста – Альберт Бенш, вихованець С.Монюшко і К.Таузіга – Андрій Шульц-Евлер, учень М.Рубінштейна і П.Чайковського – Ростислав Геніка.
Творчу естафету від викладачів перейняли їхні вихованці: спочатку в класі І.Слатіна, а потім у А.Бенша навчався Сергій Борткевич – славнозвісний композитор і піаніст; А.Шульц-Евлер виховав гордість національного мистецтва, фундатора української фортепіанної школи Павла Кіндратовича Луценка.
Велику роль в розвитку художнього смаку та культури харків’ян відіграли концерти М.Рубінштейна та А.Рубінштейна. На зразок «Історичних концертів» А.Рубінштейна здійснив низку своїх «Історичних концертів-лекцій» Р.Геніка, якого по праву називають одним з перших теоретиків фортепіанного мистецтва.
Справжньою окрасою викладацького складу фортепіанного класу училища став учень О.М.Скрябіна – Олександр Іоахимович Горовиць, чия унікальна особистість розкрилася у виконавській діяльності, у численних музичних рецензіях і в натхненній педагогічній роботі. Він грав у сольних концертах, а також часто виступав як ансамбліст з К.Горським, А.Борисяком, М.Букініком. На запрошення Олександра Іоахимовича в Харкові неодноразово виступав його геніальний племінник – Володимир Горовиць.
Згодом більшість викладачів музичного училища увійшла до професорського складу новоствореної у травні 1917 року Харківської консерваторії.
У 20-30-ті роки ХХ сторіччя в музичному технікумі викладали переважно провідні педагоги та професори муздрамінституту, серед яких насамперед, слід називати ім’я вихованця училища Павла Луценка, який став професором музтехнікуму та інституту, а з січня 1921 року по вересень 1922 року був ще й ректором інституту.
Людвиг Фанненштіль, видатний музикант, піаніст-віртуоз і чуйний педагог (він виховав майже 70 професійних піаністів), став після І.І.Слатіна ректором музичного технікуму. У ці ж роки до роботи на відділі були залучені такі талановиті музиканти, як Ф.О.Фанненштіль, Н.Б.Ландесман, А.М.Гольдінгер, Л.І.Фінкельштейн, С.М.Рабець, М.О.Славінська, О.І.Корещенко, Л.В.Кузьменко, В.Д.Петров, Л,Ф.Пактовський.
Високим професійним рівнем виконавської майстерності і художнім смаком відзначалися виступи творчої молоді на різноманітних професійних конкурсах. Серед перших лауреатів учень П.К.Луценка – Л.Г.Сагалов, який здобув премії на Всеукраїнському конкурсі (1931) та ІІ Міжнародному конкурсі піаністів ім. Ф.Шопена (1932).
Велика просвітницька діяльність викладачів та студентів фортепіанного відділу пов’язана з початком роботи харківського радіо. Їх виступи з різноманітними програмами складалися як з класичного, так і з сучасного репертуару (1927-1928 рр.). Ведучим цих радіоконцертів був викладач відділу Л.Ф.Пактовський.
У повоєнні роки на фортепіанному відділі працювали такі досвідчені викладачі, як доцент А.М.Гольдінгер (завідувач відділом з 1946 року), Н.С.Радченко (завідувач учбової частини), М.Г.Зарахович, А.П.Лаврова. Поруч з ними продовжували працювати професори консерваторії А.А.Лунц, Н.Б.Ландесман, доценти Б.О.Скловський, М.С.Хазановський; деякий час викладала і Р.С.Горовиць (1949-1950).
Така співдружність училища і консерваторії у період 1936-1945 років спочатку була обумовлена спільним керівництвом, єдиним бюджетом і місцем розташування на вулиці Свердлова, 30. А надалі, після відокремлення училища від консерваторії, вона набула характеру творчого спілкування (тривалий час консультантом фортепіанного відділу була народна артистка України, заслужений діяч мистецтв України, професор Т.Б.Вєркіна).
50-60-ті роки минулого століття позначені активізацією діяльності фортепіанного відділу, прийом студентів на перший курс поступово зріс до 45 осіб. В 1950-1966 роки фортепіанний відділ очолював Я.О.Фейгін, який виховав понад 75 студентів, що стали провідними викладачами, концертмейстерами, музикознавцями. Активно працювали також музиканти з багаторічним досвідом: М.В.Ітігіна, М.О.Хлєбніков, М.Г.Пільстрем, І.Л.Крючик, композитор і піаніст М.С.Сільванський. В ці роки на відділі працювала учениця П.К.Луценка – Н.С.Радченко, яка виховала чимало талановитих музикантів (серед них Т.Строкотова – нині проректор Київської Національної музичної академії).
З 1961 року на відділі викладала Л.М.Попова (1966-1986 роки з невеликою перервою вона очолювала відділ). Випускниця Петербурзької консерваторії по класу професора В.Х.Розумовської, вона за роки роботи в навчальному закладі виховала понад 100 піаністів (серед них лауреати національних конкурсів С.Полусмяк (зараз живе і працює в США), І.Приходько – кандидат мистецтвознавства, професор Дніпропетровської академії музики імені М.Глінки).
Сьогодні в коледжі працюють учениці Л.М.Попової – провідні викладачі Т.В.Новічкова, Г.Д.Самсонік, Н.М.Смірнова, які своєю творчістю збагачують традиції фортепіанної школи свого вчителя. У Харківському педагогічному університеті викладає професор О.О.Кузнєцова. Продовжує і розвиває педагогічні принципи Л.М.Попової викладач фортепіанного відділу і директор коледжу О.О.Єфременко.
Серед тих, хто очолював відділ у різні роки: Ф.О.Фаненштіль, А.М.Гольдінгер, Я.О.Фейгін, Л.М.Попова, Л.П.Шуріна, М.П.Дубіненко. Зараз фортепіанний відділ очолює викладач-методист, кандидат мистецтвознавства О.В.Чередниченко.
Колектив викладачів відділу здійснює плідну науково-методичну роботу, розробляє нові програми, посібники, провадить різноманітну просвітницьку й концертну діяльність.
Фортепіанний відділ живе новими планами й задумами, продовжуючи і розвиваючи традиції української та європейської виконавської школи. Щорічно вихованці фортепіанного відділу здобувають численні нагороди на престижних національних конкурсах і фестивалях, беруть участь у міжнародних майстер класах, виступають у концертах «Харківських асамблей».
Випускники відділу працюють зараз в усіх куточках України, а також за її межами – у країнах Європи та Америки, в Ізраїлі, Австралії та ін.